Türkiye’nin Schengen Vize Başvurularını En Çok Hangi Ülkeler Reddetti?

Türkiye’den AB ülkelerine yapılan Schengen vize başvurularını en çok reddeden ülke Almanya olurken en az reddeden ülke ise Yunanistan oldu.

Son dönemde Türkiye'den AB ülkelerine yapılan vize başvurularına gelen ret oranlarının yüksekliği, yeni yayınlanan verilerle de ortaya kondu.

Schengen vizeleriyle ilgili bilgileri derleyen Schengen Statistics'in 2022 verilerine göre, Almanya geçen yıl Türkiye'den gelen vize başvurularının yüzde 40'ını reddetti. Türkiye'deki diplomatik temsilciliklere gelen 120 bin vize başvurusunu inceleyen Almanya, 48 bini aşkın başvuruyu onaylamayarak Türklere en çok vize reddi veren ülke oldu.

Sözcü’de yer alan habere göre, Türkiye'den AB ülkelerine yapılan 223 bin başvurudan 174 bininin kabul edildiği, bunların yüzde 78'inin çok girişli olduğu belirtildi.

2022 yılında Türkiye'den yapılan Schengen vize başvurularının yüzde 21,4'ü reddedildi.

 

En az ret ise Yunanistan'dan.

Almanya'nın ardından en çok vize başvurusu alan Yunanistan'ın da 164 bin başvurudan yaklaşık 16 binini reddettiği kaydedildi. En çok vize başvurusu alan diğer ülkeler olan Fransa ve Hollanda'nın da toplamda 30 bine yakın vize başvurusunu reddettiği ortaya kondu.


Yunanistan, en çok başvuru alan 4 ülke arasında yüzde 9,6 oranla en az vize reddi kararı alan ülke oldu.


Toplamda Türklere en az ret veren ülkeler ise yüzde 7,6 ile Lüksemburg ve yüzde 7,93 ile İtalya oldu.

 

17.08.2023