Montenegro Vizesi

2 yıldır kendi şirketim ve yerleşik ekibim ile Montenegro'da Oturum,VatandaşIık ve Yatırım Danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Özellikle son aylarda Türkiye'den gelen yoğun talepler doğrultusunda, değerli dostlarım arasında ilgilenenler için yardımcı olmaktan mutluluk duyacağımı belirtmek isterim.

NEDEN MONTENEGRO'DA ŞİRKET KURMA YOLU İLE OTURUM ALMALIYIM

Avrupa Birliği Piyasasına Açılan Kapı: MONTENEGRO

Karadağ, dünyada bilinen adıyla "Montenegro", Avrupa'nın güneydoğusunda Balkanların Adriyatik kıyısında bir ülkedir. Karadağ'ın nüfusu 680.000 olup İtalya ve Hırvatistan'a komşudur. Resmi para birimi Euro'dur. Karadağ 5 Haziran 2017 tarihinden beri NATO üyesidir. 2025 yılı itibariyle Karadağ'ın AB üyeliğinin onaylanması beklenmektedir. AB'ye tam üye olması durumunda Karadağ, Avrupa Birliğinin devasa pazarına açılmak için stratejik bir geçiş noktası olacaktır. Bu durumun farkında olan iş insanları, şimdiden Karadağ'da şirket kurarak ekonomik fırsatlar için önceden yatırım yapmaya başladılar. Türk vatandaşları için Karadağ'a yapılacak 90 günü aşmayan seyahatler için vizeye ihtiyaç yoktur. Karadağ'da şirket kurarak hızlı bir şekilde oturum ve çalışma izni alabilirsiniz.

 

Karadağ'da Şirket Kurmanın Avantajları

Karadağ'da şirket kurmanın birçok avantajı bulunmaktadır. En önemli olanları şu şekilde sıralayabiliriz:

Yakın zamanda Avrupa Birliği üyeliğine kesin gözüyle bakılan Karadağ'da şirket kurmakla, Balkanlar üzerinden Avrupa Birliğinin sayısız iş fırsatlarına açılmak çok kolay hale gelecektir. Ayrıca, kendiniz ve aileniz için tüm Avrupa ülkelerinde serbest dolaşım hakkı elde etmiş olacaksınız.

Karadağ'da kendiniz ve aileniz için (eşiniz ve 18 yaşındaki küçük çocuklarınız) oturum izni almanın en hızlı yöntemlerinden birisi şirket kurmaktır. Şirketinizi 5 yıl aktif tuttuktan sonra kalıcı oturum iznine kolaylıkla kavuşabilirsiniz.

1 EUR gibi sembolik bir sermaye ile 5 iş günü içinde minimum kuruluş maliyetleriyle limited şirket kurabilirsiniz.

Kurumlar vergisi oranı yüzde 9'dur. Şirketlerin üzerindeki vergi ve prim yükü Avrupa Birliği ülkelerinin ve Türkiye'nin çok altındadır.

Karadağ'ın, AB ülkeleri, EFTA ülkeleri, CEFTA ülkeleri, Türkiye, Rusya ve Ukrayna ile Serbest Ticaret Anlaşmaları bulunuyor. Karadağ'da şirket kurarak tüm bu anlaşmaların sağladığı ticari avantajlardan yararlanabiliyorsunuz.

Karadağ'da yabancı şirket ile yerli bir şirket arasında hukuki herhangi bir ayrım söz konusu değildir. Aynı iş kurallarına tabidirler.

Karadağ'da şahıs olarak alabileceğiniz gayrimenkul sınırlıyken, şirketlerin alacağı gayrimenkulün bir üst limiti bulunmuyor.

 

2017 yılında beri bir NATO üyesi olan Karadağ güvenli bir ülkedir. Yaşam maliyeti Türkiye ile paraleldir. Doğal güzellikleri, sakinliği ile birçok Avrupa ülkesi emeklilerinin tercih ettiği destinasyonlardan biridir. Şirket kurup oturum izni almakla bu güzel ülkenin imkanlarından kolayca yararlanırsınız. Karadağ'da şirket kurmak aynı zamanda kendiniz ve aileniz için alternatif bir yaşam alanı yaratmaktır.

Karadağ'a Türkiye'den vizesiz gidebiliyorsunuz. Uçak ile aktarmasız uçuşlarla 1 saat 45 dakika sürmektedir. Şirketinizi Karadağ'da kurduktan sonra Türkiye'den yönetmek zor olmayacaktır. Ayrıca yaşam zorunluluğu yoktur, her yıl sadece bir kez oturum kartınızın yenilenmesi için giriş çıkış yapabilirsiniz.

 

Karadağ ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular:

1. Karadağ'da yaşamak zorunda mıyım?

Eğer şirketin en az %51 i sizin ve aynı zamanda şirket müdürüyseniz Karadağ'da yaşamanız gerekmiyor. Yatırımcılara tanınan hak ile Karadağ'da yaşamadan şirketinizi işletebilirsiniz.

2. Ailem oturumdan yararlanabilir mi?

Karadağ'da kurduğunuz şirketten aldığınız oturumdan eşiniz ve 18 yaş altı çocuklarınız da faydalanabilmektedir.

3. Karadağ'ın AB'ye girmesi ne gibi avantajlar sağlar?

Karadağ, Avrupa Birliği'ne girdikten sonra, öncesinde alınmış oturma ve çalışma izinlerine sahip her birey, tüm Schengen ülkelerine vizesiz girme imkanına sahip olacak ve Avrupa'da seyahat etmek, ticari faaliyet göstermek, oturma ve çalışma izinleri olanlar için çok daha kolay olacaktır.

4. Hangi sektörlere yatırım yapmak avantajlıdır?

Karadağ her yıl ülke nüfusunun yaklaşık 10 katı kadar turist (4 milyondan fazla) ağırlamaktadır. Turizm alanında ve hizmet sektöründe yatırım fırsatları mevcuttur. Şirket kurmak ucuz ve hızlı, vergi oranları düşük olduğu için Avrupa Birliği ülkelerine yapacağınız ekonomik aktiviteleri Karadağ'dan yönetebilirsiniz.

5. Hangi para birimi geçerlidir?

Resmi ve tedavülde olan para birimi Euro'dur.

6. Asgari ücret ne kadardır?

2022 yılı itibariyle Karadağ'da asgari ücret 532,5 Euro'dur.

7. Avrupa Birliği Karadağ'ı hangi ölçüde destekliyor?

Avrupa Birliği, Karadağ'a 2007-2020 yıllarında 504.9 milyon Euro sağlamıştır. Avrupa Birliği ve Karadağ arasındaki mal ticareti hacmi 2020'de 1.1 milyar EUR olmuştur. Karadağ ve Avrupa Birliği arasında 2009 yılında vize muafiyeti kabul edilerek Karadağ vatandaşlarına Avrupa Birliği'nde serbest dolaşım hakkı sağlanmıştır. Karadağ'ın nüfusuna göre aldığı ekonomik destek paketi ülkenin gelişimine önemli bir katkı sağlamaktadır. Karadağ'da şirket kurarak bu fonlardan yararlanma fırsatı mevcuttur.

8. Karadağ'ca/Sırpça bilmem gerekiyor mu?

Montenegro (Karadağ) turistik bir ülke olması sebebiyle yabancı yatırımcı veya ziyaretçiye dil zorluluğu yaşatmamaktadır. Ülke genelinde İngilizce bilinirliği yüksek bir dil olup, etnik çeşitlilik açısından yoğun bir bölge olması sebebiyle kültürler arası etkileşimin zengin olduğu bir coğrafyadır. Resmi evraklarınızı dahi İngilizce veya Türkçe tercüman eşliğinde kolayca halledebilir, sosyal yaşamınızda temel İngilizce ile rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz. nüfusunun yüzde 20'si Müslümandır. Ayrıca ülkede Türk ve Türkçe bilen yerli sayısı etnik çeşitlilik sebebiyle yüksektir. Türkiye'den gelen iş insanlarına yönelik bir sempati mevcuttur. Günlük hayata uyum sağlamada sorun yaşamazsınız.

9. Montenegro (Karadağ) oturumu ile Schengen ülkelerine seyahat edebilir miyim?

Montenegro (Karadağ) Avrupa Birliği üyeliği adaylık sürecini henüz tamamlamamış bir ülke olup, ilk oturumda AB üyesi olmayı beklemektedir. AB üyesi olduktan sonra Schengen ülkelerine vizesiz seyahatiniz mümkündür. Bunun öncesinde Schengen ülkelerine seyahat etmek için Montenegro'da bulunan konsolosluklardan Schengen vizenizi, bizim danışmanlığımızla kolayca alabilirsiniz. Üstelik tüm bu şirket kurulum bedelleri, ofis yeri kiralama hizmeti, evrak tercüme hizmetleri, kargo hizmetleri ve muhasebe işlemleri ekip arkadaşlarım tarafından yapılmaktadır.

 

Tüm bu konular ışığında Siz Değerli dostlarıma yardımcı olmaktan mutluluk
duyarım. Telefon ve mesaj yolu ile bana ulaşabilirsiniz.
Gürkan Akbay
info@hzrvizedanismanlik.com
05324320990

 

Hızlı iletisim
  • +905354577767
  • +905354577767
  • info@hzrvizedanismanlik.com - hzr.danismanlik@gmail.com
Kalite ve Güvenin Tek Adresi
Hızlı iletisim