Vize için gerekli olanlar: seyahat edilecek ülkeye, vize başvuru sahibine ve başvuru yapılacak vize kategorisine göre değişiklik gösterecektir. Vize için istenen evrakları özetlersek:

  • pasaport,
  • fotoğraf,
  • özlük evraklar,
  • başvuru sahibinin mesleki evraklar,
  • seyahat rezervasyonların ispat edilmesine yönelik evraklar olacaktır.

Vize için istenen evraklar başvuru yapılacak ülkeye göre değişecektir.

.. Devamı

Nisan 2018 tarihinden itibaren pasaport başvuruları il ve ilçe nüfus müdürlüklerine yapılacaktır. Emniyet birimlerine yapılacak pasaport başvuruları artık kabul edilmeyecektir. Pasaport başvuruları randevulu ve randevusuz olarak yapılabilmektedir. Ancak başvurularda önceliğin randevu olanlara verileceğini unutmayınız. Dolayısı ile pasaport başvurunuz için randevu.nvi.gov.tr web adresini ziyaret ederek randevu oluşturun ve hazırlamış olduğunuz evraklarla randevu günü ilgili Nüfus Müdürlüğünü ziyaret ediniz.

.. Devamı

Schengen vizesi: 26 ülkenin oluşturduğu bölgeye tek bir vize ile seyahat edebilme imkanı veren özel bir vizedir. Schengen vizesi: kısa süreli bir vizedir ve üye ülkelere maksimum 90 güne kadar yapılacak seyahatler için düzenlenir. 26 ülkenin herhangi birine maksimum 90 güne kadar yapılacak turistik, iş, fuar, sağlık, eğitim, konferans, aile, akraba ve arkadaş ziyareti seyahatleri için verilecektir. Alınacak olan Schengen vizeleri kişilere üye ülkelerde çalışma veya iş yeri açma gibi haklar vermez. daha detaylı bilgi için Schengen vize kuralları yazımızı okuyabilirsiniz.

.. Devamı